افت و خیز !

با من از او بگو ...
 
این یا اون؟ نمیشه هردو با هم ؟
ساعت ٦:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠ : توسط : هیدرا

دست پدرم  بخاطر فصد، پانسمان بود  که یکی از پزشکان متخصص داخلی به دیدنشون اومد و به محض دیدن پانسمان ، یادش رفت برای چی اومده پیش پدرم و طبق عادت هر روزه اش کنجکاوی کرد که این پانسمان برای چیه؟!

و تا فهمید که بخاطر طب سنتیه تا آخر دیدارش که یه چیزی نزدیک به یک ساعت شد ؛ یه بررسی تطبیقی انجام داد بین داروهای طب غربی و طب سنتی  که در آخر این نتیجه رو بگیره که طب سنتی این روزا تبدیل شده به دکون و بازار !

در لابلای صحبت هاش هم دائم تایید منو درخواست میکرد که من با لبخند و یه سوال کوچولوی دیگه بحث رو میبردم یه جای دیگه . چون فکر میکرد اطلاعاتی در مورد پزشکی ندارم ( که ندارم ) گاردی در مقابلم نداشت و راحت سوالاتم رو جواب میداد.

آخرشم بهم گفت : هیدرا تو هم میری طب سنتی مگه ؟

با احتیاط گفتم : دکتر جون من که متخصص نیستم. من مصرف کننده دانش شما و همکاراتونم.  طبابت هر دو روش رو تجربه میکنم و بعد از روی تجربه ام انتخاب میکنم کدوم روش برام موثرتر بوده !

دوباره برام کلی حرف زد و مثال زد و داروهای مختلفی رو مطرح کرد که این همون اسید سیتریکه که تو فلان ماده غذائیه و از فلان گیاه گرفته میشه و ...

نتیجه این همه بحث هم این شد که اصلا میوه نخورد و شربتش رو هم فقط نصفه سر کشید... یعنی وقت نکرد طفلک !!نیشخند

 

درگوشی:

- هر روشی به حذاقت و دانش طبیب نیاز داره فرقی بین غربی و سنتی بودن طبابت در این مسئله نیست.

- بعضی از گاردایی که نسبت به راه های جدیدِ عرضه شده ، گرفته میشه از روی احساس خطره ! یعنی فکر میکنن اینا اومدن و بازار کار مارو کساد کردن !!

- برای طب سنتی مراکز معتبر و افراد معتبرتری وجود دارن که باید بهشون مراجعه بشه ... هر جایی نباید رفت  همونطور که در طب غربی هم روش ما همینه!

- من هر وقت به طب سنتی مراجعه کردم مثلا وقتی برای درمان سرم رفتم پام خوب شد زباننیشخند

شوخی کردم البته ! فوائدش خیلی زیاد بوده فقط گاهی اثرات مثبتش  رو خیلی بعد ترها میشه دید . بنابراین آدم خیلی متوجه نیست چی به چی شد ؟

- طب سنتی به شدت نیاز به حمایت و مطالعه و پژوهش داره  من خیلی امیدورام که در طی سالهای آینده اتفاق مهمی در این عرصه بیفته ...

- کاش منم یه پزشک بودم !