دیو چو بیرون رود ...

"والّذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا " سوره مبارکه عنکبوت / آیه آخر

 "و کسانی که بخاطر ما تلاش میکنند حتما حتما حتما ایشان را به راه های خودمان هدایت میکنیم"

تلاش هایی که انسان برای  " انسان بودن و انسان ماندن " خودش انجام میدهد ، و زحمت هایی که برای نورانی شدن میکشد؛ صد در صد  از طرف خداوند دیده خواهد شد و حتما هم پاسخی در حد شأنیتِ انگیزه و تلاش و همتش ، به آن تعلق خواهد گرفت.

عارف بزرگوار آیت الله بهجت معتقد بودند که انسان نیاز ندارد ریاضت های زیادی را بکشد بلکه باید مواظب باشد که "  چه کارهایی را انجام ندهد  "  !

اولین و مهمترین مرحله برای هر انسانی این است که درون و بیرون خودش را از هر بدی و تاریکی پاک کند که تا خورشیدِ پاکی و محبت الهی در درونش روشن گردد.

در واقع برای اینکه سنخیتی بین خودمان و انسان های والا و ملکوتی ایجاد کنیم اولین قدم این است که پلشتی گناهان را از خودمان دور کنیم. وگرنه چه کسی میتواند ادعا کند که ظلمت گناهان با نورانیت آسمانی هردو میتواند در ما ، و درکنار هم باشند؟؟!

پس قدم مهم و اول :  ترک گناه

غیر از اهمیتی که باید برای نماز خواندن و صد البته برای اول وقت بودن آن قائل شویم ؛ تلاش برای دور شدن از گناهان ، اولویت دوم را دارد.

هرکسی باید به خودش فکر کند و گناهانی را که به آن ها آلوده شده است ؛ به یاد بیاورد و در بین آنها یکی را که قدرت بیشتری برای کنار گذاشتنش در خود حس میکند ؛ انتخاب کند و بعد از نماز صبح بین خود و خدایش ، قراری بگذارد تا یک روز ... بله ، فقط همان یک روز  را از این گناه دوری کند و بعد هم با خودش شرط کند که اگر بر خلاف این قرار رفتار کرد خودش را جریمه کند  مثلا خودش را از چیزی که برایش لذت بخش است یک بار محروم کند ! ولی اگر تا انتهای روز موفق به انجام این شرط شد به خودش پاداشی ببخشد مثلا برای خودش هدیه ای کوچک بخرد ولو یک بستنی ، و یا به تفریح مورد علاقه اش که آلوده به گناه هم نباشد ؛ بپردازد.

وقت خواب هم با خدایش چند کلامی صحبت کند و برای موفقیتش از او تشکر ، و برای عدم موفقیتش عذرخواهی کند و قول بدهد که فردایش جبران خواهد کرد.

این همان قدم اول است که علمای اخلاق در سه کلمه خلاصه اش کرده اند

                        ( مشارطه ... مراقبه .... محاسبه )

دوستان عزیزم ، خداوند شاهد و ناظر ماست واز خودش استمداد میطلبیم و از فردا که اولین روز ماه مبارک رمضان است آغاز میکنیم.

مطمئنا شیطان رهایمان نخواهد کرد پس منتظر وسوسه هایش باشید و از او به خدا پناه ببرید.


درگوشی:

- برای موفقیت هم دعا کنیم.

- اگر خلاف شرط رفتار کردیم خودمان را نبازیم و از دور خارج نکنیم . یادمان باشد که " صد بار اگرتوبه شکستی باز آ "

- یکی از دوستان عزیز پیشنهاد کرده است که بدی های یکدیگر را به هم تذکر بدهیم ... امام صادق (ع) هم فرموده اند که بهترین دوست و برادر من کسی است که عیب های مرا به من بگوید...  در این زمینه کوتاهی نکنیم.

- فرصت ها زود میگذرد...

- فکر میکنید برای یک هفته میتوانید این برنامه به ظاهر ساده را متعهد شوید؟

 

/ 7 نظر / 6 بازدید
مریم بانو

سلام. ان شاالله به کمک خدا می تونیم.[لبخند]

مریم بانو

[لبخند] منم از اینکه شما مثل یه راهنمای با حوصله هستین و دلگرمی میدین بهم - خوشحال میشم. [بغل][قلب]

نغمه

سلام ایده ی جالبیه. من از فردا شروع میکنم . توکل بر خدا

آسمونی

سلام. ممنون خبرم کردین. با امید به خدا تلاش می کنیم و برای موفقیت هم دعا. [لبخند]

نیلوفری

سلاملکم [پلک][ماچ] چطورمطورین [قلب] باور کن بدون هیچ رو دربایستی بگم دلم خیلییییییییییی براتون تنگ شده بود[نگران][قلب] [بغل][قلب][ماچ][بغل]

کوه استوار

خیلی عالی بود. مرسی انشالله خدا کمکمون کنه موفق بشیم. التماس دعا[گل]

محمد

نه اصلا جنبه ندارم[نیشخند]