"ای خوش آن خسته که از دوست جوابی دارد "

کی گفته آدم یا باید شاد باشه یا غمگین ؟ کی گفته نمیشه بین دو نقیض ، جمع کرد؟

آدما دو سطح از احساسات رو با هم دارن !

سطح رویی در ارتباط با حوادث روزمره است مثلا دیدن یه دوست قدیمی توی خیابون ، خوردن یه قطعه شیرینی وقتیکه خیلی هوس کرده ، یه تخت خواب تمیز و خنک بعد از یه روز پرمشغله و سخت و گرم ، یه لیوان شربت خنک بعد از گذروندن یه روز داغ تابستونی ، انجام یه کار کوچیک برای مامان و بابا و... اینا همه میتونن انسان رو در سطح رویی خوشحال کنن و یا اگر اتفاق نیفتن ممکنه لحظات ناراحت کننده و یا حداقل خنثی ای رو رقم بزنن !

اما احساس توانمندی و آرامش خاطر ، اعتماد به نفس و اتکا به تجربه ، نگاه و بینش صحیح به زندگی در مقابله با فراز و نشیب ها و یا عدم رضایت از خود ، احساس گناه ، احساس ناتوانی در موقعیت های پر تنش و...میتونه تو انسان ته نشین بشه و بشه حال دائمی یه فرد !

اونوقت اون فرد با یه باور و  احساس عمیق در سطح زیرین روحیه اش، میتونه تمام عکس العمل های سطح رویی رو هم از خودش نشون بده !  اونم درست در تضاد با لایه ی درونی تر خودش !

اینطوریه که انسان در آن واحد میتونه هم بخنده و هم به شدت غمگین باشه ... هم ظاهری آروم و خنثی داشته و هم به شدت احساس رضایتمندی رو تجربه کنه. هم به شدت معمولی به نظر بیاد و هم در عمیقترین سطح بینش و روحیه اش به خدا متکی باشه و فرو نریزه ...

اگر فوندانسیون های بینش و باور یک انسان  ، صحیح و علمی ریخته بشه از استحکام فکری خوبی برخوردار میشه و رفتار معقولانه تری نسبت به هم سن و سال هاش از خودش نشون میده . واکنشهای سطحی کمتری داره و آسیب های اجتماعی کمتری هم به خودش و جامعه وارد میکنه.

 

درگوشی:

- وقتی احساس گناه دارم از روبرویی با خدا طفره میرم ... و درست تو همین لحظاته که بدترین  حالت سرگردونی و پریشونی رو تجربه میکنم.

- اینکه هرکس میتونه بین خودش و خدا یه راه ارتباطی داشته باشه حقیقت درستیه ولی بهترین نوع ارتباط ، از طریق آموزشی به دست میاد که خود خداوند معلمشه . نمیدونم چرا ما تنبلی هامون رو پشت جملات روشنفکر مابانه پنهان میکنیم و دائم مثل طوطی تکرار میکنیم " دلت پاک باشه  ... نماز و این حرفا  ظاهره " !

- خدایا بی نظیری . مخصوصا وقتی که در حال فرار گیرم میندازی و بهم میفهمونی هنوزم میخوای که برگردم .عشقمی ... تنهام نذار !

- فهمیدن رفتار خدا ،نیاز به آموزش داره .

/ 9 نظر / 4 بازدید
مریم بانو

چطور باید آموزش ببینیم فهم رفتار خداوند رو؟

حسین

چه فرد یا افرادی امورزش میدن؟

رضا.م

من گفتم ! مشکلی داری عایا ؟!

رضا.م

من فقط همون سطح یک رو دارم فقط ! یه لیوان شربت خنک تو یه روز گرم !

تبسم

سلام هیدرا جان چقدر خوب بود این پستت :-)

مریم بانو

درسهای عملی سختن!:(