چگونه گناه نکنیم ؟

 برای کسانیکه دغدغه خوب بودن رو دارند  این سوال همیشه مطرحه که چرا در ترک گناه موفق نیستند؟! 

در راستای پاسخ دادن به این سوال ’ احتمالات زیادی رو در ذهنشون مطرح میکنند که معلوم نیست کدومش درسته !

با شروع ماه مبارک دانشمندان علوم اسلامی برای پاسخ به تشنگی علاقمندان ’ زحمت های زیادی رو متحمل میشند که یکیش جلسات سخنرانی و پاسخ به سوالات و شبهات ذهنی و اعتقادی و اخلاقی مراجعینه.  سایت آیه الله احدی رو جستجو میکردم دیدم بحث " تمثلات برزخی " رو مطرح کردند که بسیار جالبه. 

دانشجوها با ایشون رفاقت دیرینه ای دارند و بجث های مستدل و علمی ایشون هم پاسخگوی خیلی از سوالاته.

در یکی از سخنرانی هاشون به تشییع جنازه شهدای غواص در تهران هم اشاره کردند و چیزی که مطرح کردند برام خیلی مهم بود.  ایشون فرمودند در روز تشییع این شهدا همه جور افرادی شرکت کرده بودند . زن و مرد    دختر و پسر   محجبه و غیر محجبه  مذهبی و غیر مذهبی   در حالیکه  فشردگی و تراکم جمعیت هم زیاد بود ولی کسی به فکر گناه نبود ! چرا ؟

پاسخ ایشون این بود که  وقتی انسان به گناه فکر میکنه در ذهنش با اون گناه یکی میشه و یک وحدتی بین اون شخص و گناه ایجاد میشه . بعد این فرد دیگه نمیتونه در عمل خودش رو از گناه بیرون بکشه چون جزئی از خودش شده . یعنی ذهن این فرد به اون گناه تمثل پیدا کرده ... حالا اگر شرایطی به وجود بیاریم که تمثل ذهنی افراد نسبت به گناه از بین بره ناخودآگاه تمایلش برای ارتکاب گناه از بین میره .

روز تشییع شهدای غواص ’ به لطف حضور این شهدا ’ تمثل ذهنی افراد با ملکوت شهدا یکی شده بود و کسی به فکر گناه نبود ! یعنی شهدا ذهنیت افراد حاضر رو عوض کرده بودند .

 در جلسه بعدی بحث هم ایشون به این نکته اشاره کردند که برای عوض شدن تمثلات ذهنی خودمون باید به تهجد و دعا متمسک بشیم و ماه مبارک در طول سال ’ برای همین تمسک به خداوند قرار داده شده .

اینا مطالب مهمیه که ارزش و اعتبارش رو وقتی نشون میده که دست به عمل بزنیم.

 

درگوشی:

- نمیشه این ماه مبارک رو صرف ایجاد یه رابطه خاص با خدا کنیم ؟ 

- حس میکنم  فرصت زیادی دیگه توی دنیا ندارم در حالیکه دستاوردی هم نداشتم‌:(

- وارد سایت ایشون بشید و اگر حوصله اتون گرفت مباحثشون رو دانلود کنید و گوش بدید. ایشون پاسخگوی اشکالات هم هستند و از شبهه و ایراد و این حرفا هم عصبانی نمیشند.http://ahadi.ir/

 

- کسانیکه در دانشگاه به دکترا  و فوقش دست پیدا میکنند  از دوران ابتدایی تا فارغ التحصیلیشون نهایت ’ 20 تا 25 سال عمر تحصیلشون خواهد بود . ما در کنارمون دانشمندان بی ادعا ولی بسیار عمیقی رو داریم که بالای 30 - 40 سال تحصیل و تفکر و بحث دارند در دقیقترین مطالب انسانی .  بعد با حرف ها و باورهای عوامانه ای  که حقیقتش چندان هم قابلیت تعمیم به همه این صنف رو نداره  ’ ازشون دوری میکنیم !!

- شما راهی برای گناه نکردن بلدین ؟

 

/ 5 نظر / 7 بازدید
مرتضی

بهار 1394 با همه لطافتش با همه خاطراتش با همه زیبائی های سبزش و با همه لحظه های به یاد ماندنی اش آرام آرام می رود تا جای خود را به تابستان گرم بدهد. به امید آنکه بهاری زیبا و خاطره انگیز را پشت سر گذاشته باشید تابستانی سرشار از شادی و موفقیت و سلامتی برایتان آرزو دارم.

...

من فقط راه گناه کردن بلدم ، بگم ؟!!

مرتضی

سلام اگه همه ما یاد بگیریم که عالم محضر خدا هست و همه ما در محضر او هستیم و باور داشته باشیم که خدای مهربان از رگ گردن به ما نزدیک تر است و ناظر بر اعمال و رفتار ما،آنگاه راه گناه کردن ناخودآگاه بسته می شود.

خواهر طوفانی

[لبخند]

امید

سلام طاعات قبول مرسی بابت این پست میگن که هر چیز که در جستن آنی آنی ! فک کنم مصداق همین قضیه باشه! التماس دعا[گل]