این یا اون؟ نمیشه هردو با هم ؟

دست پدرم  بخاطر فصد، پانسمان بود  که یکی از پزشکان متخصص داخلی به دیدنشون اومد و به محض دیدن پانسمان ، یادش رفت برای چی اومده پیش پدرم و طبق عادت هر روزه اش کنجکاوی کرد که این پانسمان برای چیه؟!

و تا فهمید که بخاطر طب سنتیه تا آخر دیدارش که یه چیزی نزدیک به یک ساعت شد ؛ یه بررسی تطبیقی انجام داد بین داروهای طب غربی و طب سنتی  که در آخر این نتیجه رو بگیره که طب سنتی این روزا تبدیل شده به دکون و بازار !

در لابلای صحبت هاش هم دائم تایید منو درخواست میکرد که من با لبخند و یه سوال کوچولوی دیگه بحث رو میبردم یه جای دیگه . چون فکر میکرد اطلاعاتی در مورد پزشکی ندارم ( که ندارم ) گاردی در مقابلم نداشت و راحت سوالاتم رو جواب میداد.

آخرشم بهم گفت : هیدرا تو هم میری طب سنتی مگه ؟

با احتیاط گفتم : دکتر جون من که متخصص نیستم. من مصرف کننده دانش شما و همکاراتونم.  طبابت هر دو روش رو تجربه میکنم و بعد از روی تجربه ام انتخاب میکنم کدوم روش برام موثرتر بوده !

دوباره برام کلی حرف زد و مثال زد و داروهای مختلفی رو مطرح کرد که این همون اسید سیتریکه که تو فلان ماده غذائیه و از فلان گیاه گرفته میشه و ...

نتیجه این همه بحث هم این شد که اصلا میوه نخورد و شربتش رو هم فقط نصفه سر کشید... یعنی وقت نکرد طفلک !!نیشخند

 

درگوشی:

- هر روشی به حذاقت و دانش طبیب نیاز داره فرقی بین غربی و سنتی بودن طبابت در این مسئله نیست.

- بعضی از گاردایی که نسبت به راه های جدیدِ عرضه شده ، گرفته میشه از روی احساس خطره ! یعنی فکر میکنن اینا اومدن و بازار کار مارو کساد کردن !!

- برای طب سنتی مراکز معتبر و افراد معتبرتری وجود دارن که باید بهشون مراجعه بشه ... هر جایی نباید رفت  همونطور که در طب غربی هم روش ما همینه!

- من هر وقت به طب سنتی مراجعه کردم مثلا وقتی برای درمان سرم رفتم پام خوب شد زباننیشخند

شوخی کردم البته ! فوائدش خیلی زیاد بوده فقط گاهی اثرات مثبتش  رو خیلی بعد ترها میشه دید . بنابراین آدم خیلی متوجه نیست چی به چی شد ؟

- طب سنتی به شدت نیاز به حمایت و مطالعه و پژوهش داره  من خیلی امیدورام که در طی سالهای آینده اتفاق مهمی در این عرصه بیفته ...

- کاش منم یه پزشک بودم !

/ 7 نظر / 3 بازدید
زاهارا

نمیدونم چرا اسم این طب سنتی که میاد یاد اون پیاز درمانی اونهمه معجون گیاهی بد طعمی که خوردم میوفتم خدا به خیر کنه کاش ابن سینای خودمون زنده بود[دلشکسته]

حسین

دختر عمم که کانادا ساکنه میگه این طب اونجا رواج پیدا کرده و بهش میگن طب نوین(همین طب سنتی ما)

حسین

متخصصین باید یک کاری بکنن حجامت و زالو درمانی؟[اضطراب][وحشتناک]

مریم بانو

طب سنتیی که ریشه در اطلاعات و سفارشهای امامان و پیامبر داشته باشه، جواب خیلی از دانسته های نوین ( غربی) رو داره.فقط باید درست بشناسیمش. :)

پژمان

فرق بین طب قدیم و طب جدید در اینه که طب جدید کارش رو با ازمون خطا پیش میبره . مثلا یه سری دارو ها رو امتحان میکنه و از اثرشون پی به خواصشون میبره . در حالی که طب سنتی از دلیل و سبب بیماری به دارو میرسه. قبول دارم طب سنتی به دلیل در سایه قرار گرفتن خیلی پیشرفت نکرد ولی چون به دلیل فکر میکنه و برای هر کس فراخور طبیعتش دارو تجویز میکنه برای انسان مطلوب تره. به همین خاطر طبیب های قدیم هم طبیب بودن و هم حکیم(این مطلب رو از دوستم که دانشجوی دکترای تغذیه هستن نقل کردم)

مرتضی

از نظر من طب ستنی و طب مدرن مکمل یکدیگر هستند.به هر حال نه می توان از کنار طب ستتی با سابقه طولانی ااش گذشت و نه می توان از کنار طب مدرن با این همه پیشرفتش به راحتی عبور کرد.[لبخند][گل]

homa

آخخخخ چقده دلم سوخت واسه دکتر!آخییییی[نیشخند] طب سنتی باید روش کار بشه . تحقیق بشه.گروه آزمایش و کنترل داشته باشه. نمیشه همینجوری راهی رو امتحان کرد . در حال حاضر دارن روش کار می کنن فقط مواظب باشید گیر آدم نابلد نیفتید